top of page

Minimalizmus v kúpelni

  • kamilaskladana
  • Aug 5, 2022
  • 5 min read

Updated: Aug 8, 2022

Menej je viac. Od kedy som v kúpeľni nahradila veci každodennej potreby za ekologickejšie alternatívy, mám omnoho viacej miesta a hlavne poriadok. Kedysi by ste v mojej kúpelni našli 10 nevydžabaných sprchových gélov, na vani položené 3 žiletky, obrovské balenie vatových tampónov a plný šuflík hygienických potrieb...

Mojim úžasným zvykom bolo nikdy nedoužívať šampón, alebo sprchový gél, pretože som sa tešila ako si otvorím nový... a tak sa to postupne hromadilo. Raz som si pri veľkom kúpeľňovom upratovaní uvedomila, že mám neskutočne veľa kadejakých prípravkov ktoré nepoužívam. Trhalo mi srdce zakaždým vyhadzovať plné sáčky plastových obalov a tak som sa začala obzerať po alternatívach. Vymeniť niektoré veci bolo veľmi jednoduché, iné si zas vyžadovali internetový prieskum a testovanie. Predstavím vám teda mojich spoľahlivých pomocníkov v starostlivosti o pleť, telo a vlasy. :)


Výhody eko kúpeľne:

- bez odpadu (kompostovateľný odpad)

- šetria peňaženku (pri väčšine produktov ide o jednorázovú investíciu)

- prírodné produkty (po väčšine handmade zo Slovenska)

Tuhé mydlo


Prvá vec, ktorú by ste mali vymeniť. Či už ide o mydlo na umývanie rúk, alebo tela.

Mám odskúšané slovenské značky Bardfa ( Bardejov)- mydlo s kávovými zrnami a Mydlove (Turčianske Teplice)- harmanček. Obsahujú za studena lysované oleje a prírodné zložky, ktoré ocenia najmä ľudia s citlivou pokožkou. Ich vôňa je viac menej neutrálna, čo svedčí o tom, že v nich nie sú použité žiadne parfémy a chémia. Ja osobne preferujem prirodzené vône a parfumovaným veciam sa vyhýbam.

Tuhý šampón alebo šampúch

Hneď prvou výhodou je, že je balený v papierovom obale, alebo ak si ho kúpite v bezobalovom obchode- bez obalu. Používa sa rovnako, ako mydlo. Vmasírujete si ho do pokožky mokrých vlasov. Väčšina má možno predsudky, že nebude peniť, ako klasický šampón. To nie je pravda- pení podľa mňa dokonca viac. Na slovenskom trhu si prvenstvá vydobyli značky ako Ponio, Navia, či Musk, ktoré ponúkajú šampóny pre


rôzne typy vlasov. Ďalšou výhodou je, že ide o ručne robenú kozmetiku bez akejkoľvek chémie. Mne šampón vydrží pól roka pri intenzite umývania vlasov 1-2 x do týždňa. Výhodou je aj jeho kompaktnosť čo určite oceníte pri cestovaní. Ak máte problematickejšie vlasy, zo začiatku si možno budete musieť nájsť ten správny druh, ale určite sa nebojte potestovať. :)

Tip: vlasy by sme si mali šampónom umyť 2 x po sebe kvôli dôkladnému odstráneniu všetkých nečistôt.

Tuhý kondicionér

Najviac mega voňavá kozmetická záležitosť. :) Ja používam značku Mydlove ( Turčianske Teplice). Na obale píšu, že pri umývaní 3 x do týždňa vydrží 3 mesiace. Ja som si ďalší kúpila po 9 mesiacoch! Zaľúbila som si vôňu jemná mäta, alebo citrón. Vlasy sú po ňom jemné a dlho príjemne voňajú.

Tip: kondicionér by sme si pre lepší účinok mali nanášať na uterákom osušené vlasy.

Kovová žiletka


Plastové žiletky. Tak rozšírené, avšak veľmi nekvalitné, drahé a neekologické. Nie raz som sa s nimi v rýchlosti nepekne porezala. Plast v jednorázových žiletkách nejde recyklovať, a mieri teda na skládky a do spaľovní, kde sa buď rozkladá stovky rokov, uvoľňujúc chemikálie do pôdy a vody, alebo znečisťuje náš vzduch. Často krát ale taktiež končí vo svetových oceánoch, kde sa ním môžu poraniť morskí živočíci.

Strach z kovovej žiletky je veľmi častý. Bojíme sa porezania a manipulácie. Ja som na tom nebola inak. Moje obavy však boli zbytočné. V angličtine sa jej hovorí " bezpečnostná žiletka" a má to svoje dôvody. Je navrhnutá tak, aby holenie bolo prirodzené a automatické rovnako ako pri plastovej žiletke.

Na holenie používam kombináciu mydla alebo kokosového oleja. Britvy mením pri intenzívnejšom holení raz za mesiac. Nehádžte ich však do komunálu, ale do kovov. Kov recykláciou nestráca na kvalite, preto je jedným z top bezodpadových materiálov.

Tip: Žiletku by sme nemali skladovať v kúpelni. Vo vlhkom a mokrom prostredí sa na


nej šíria baktérie.

Drevená kefka a zubná krieda

Vraví sa, že každá plastová kefka, ktorá bola kedy vyrobená je tu ešte stále s nami. Curaprox po novom svoje plastové kefky recykluje, no ja som si predsa zvolila drevenú variantu. Zo začiatku možno chvíľu potrvá kým si zvyknete na nové štetiny a pocit dreva v ústach- no je to len o zvyku.

O zubnej kriede som sa dozvedela od kolegyne a bol to pre mňa objav roka 2018 haha. Určite máte všetci od detstva zafixované, že zubná pasta musí obsahovať fluór, pretože jedine ten nás ochráni pred zubnými kazmi. To určite nepopieram, ale myslím si, že si zubnou pastou stačí zuby umyť 1 - 2x do týždňa. Omnoho dôležitejšia ako umývanie zubov pastov 3x do dňa je každodenná hygiena medzizubných priestorov. Ak ste fanúšik prírodných alternatív zubná krieda sa vám určite zapáči. Namočenú zubnú kefku jednoducho vtlačíte do prášku a umývate zuby, ako obvykle. Má veľmi príjemnú, jemnú bylinkovú chuť.

Látkové odličovacie tampóny a prírodná kozmetická hubka

Ak sa chcete zbaviť jednorázových odličovacích tampónov, poobzerajte sa naprí


klad po prírodnej morskej hube alebo konjac špongii. Obe sú vhodné na čistenie pleti a peeling. Po namočení vo vode sa stávajú mäkkými a hebkými. Sú odolné voči vplyvu agresívnych látok a vydržia až niekoľko mesiacov ( v prípade morskej huby, niekoľko rokov). Po každom použití je potrebné ich prepláchnutie v horúcej vode.

Taktiež môžete siahnuť po látkových odličovacích tampónoch, ktoré po použití preperiete ručne mydlom a znova použijete, alebo ich prihodíte spolu s prádlom do práčky.

Tip: Najprv namočte látkový tampón do vody a vyžmíkajte. Naneste na neho svoj odličovací prípravok a odlíčte sa, ako s vatovým tampónom.

Menštruačný kalíšok, nohavičky, látkové vložky

Za svoj život miniete až 11 000 jednorazových vložiek alebo tampónov. Nejde len o peniaze, ale aj o odpad, ktorý takto vzniká. Aj preto sa o menštruačnom poháriku hovorí ako o ekologickom riešení.

Možno vás prekvapí, že táto ženská pomôcka nie je absolútnou novinkou. V modernejšej podobe je na svete iba niekoľko rokov, ale prvý menštruačný pohárik bol vyrobený v roku 1987 v USA.

Pohárik je vyrobený z latexovej gumy, alebo zo silikónu. Zvyčajne sa doň zmestí až 30 mililitrov krvi, čo je 2 x viac, ako zachytí superabsorbčný tampón. Štandardne je možnosť si vybrať z dvoch veľkostí ( pred a po pôrode). Môžete si vybrať zo značiek ako Lunacup, Mooncup, Organicup a ďalších.

Výhody:

1. cenovo dostupný

2. pri správnej starostlivosti vydrží aj 10 rokov

3. z hľadiska rizika syndrómu toxického šoku je bezpečnejší, ako tampóny

4. krv zachytáva, nie absorbuje= bez zápachu

Ak ale nie si zástankyňou tampónov a pohárikov, na výber sú aj látkové vložky, ktoré po použití jednoducho operiete. Taktiež sa ponúka varianta manštruačných nohavičiek. Tých si je potrebné zaobstarať aspoň 2 ks a počas menštruácie prezliekať. Následne sa dajú oprať a znovu použiť. Vystačíte si aj s jednými ak ich kombinujete spolu s kalíškom.

Látkové kapesníky

Papierové kapesníky nachádzajúce sa v každom vrecku nohavíc, či bundy, nehovoriac o období nádchy= kopec bordeľu. Z detstva si na látkové kapesníky veľmi dobre pamätám (iné sme ani nepoužívali), no nejak sa z našich životov postupne vytratili.

Pri nádche je hlavnou výhodou to, že tento bavlnený kapesník nedráždi kožu v okolí nosa, narozdiel od papierových.

Sú to taktiež ušetrené peniaze. Takýto kapesník vám vydrží roky.

Kompostovateľné tyčinky do uší

Môj dedo hovorieva, že uši by sme si mali čistiť lakťom haha...priznám sa, že tak ďaleko ešte nie som. Na trhu nájdete tyčinky vyrobené z bambusu, recyklovaného papiera, či recyklovaných kartónov.

Výborná udržateľná alternatíva tradičných vatových tyčiniek do uší z plastu. Spolu s obalom z recyklovaného papiera sú kompostovateľné a úplne biologicky rozložiteľné.

Pri pátraní internetom som natrafila aj na znovupoužiteľnú tyčinku do uší, ktorú po použití jednoducho opláchnete v teplej vode a uložíte do puzdra (do budúcna vyskúšam).

Čistenie uší tyčinkami by ale malo byť príležitostnejšie. Častým čistením vzniká riziko zatláčania si ušného mazu do zvukovodu. Asi najvhodnejším riešením je si uši umývať teplou vodou a uterákom / raz za čas použiť vatovú tyčinku.

Tip na voňavý kúpeľ: Namiesto peny do kúpeľa, ktorá je neekologická či už z hľadiska obalu alebo obsahu, vyskúšajte obyčajný éterický olej. Pár kvapiek do teplej vody prevonia celý kúpeľ a takiež vás :)

Na záver prikladám zopár linkov na e-shopy:

Kovová žiletka:

https://www.zemito.sk/holiace-strojceky/klasicky-holici-strojek-bambaw/?gclid=Cj0KCQjw-_j1BRDkARIsAJcfmTHBOKOb6BuEQkCZ48mRmpYd7FNebCP8fEOWDLl1gxQe0m5JjZQLLMMaArLlEALw_wcB

Tuhý kondicionér Mydlove:

https://www.mydlove.eu/tuhe-kondicionery/

Tuhý šampón Musk:

https://musk.sk/kategoria-produktu/tuhe-sampony/

Tuhé mydlo Bardfa:

https://www.mydlobardfa.sk/sk/index.php

Drevená zubná kefka:

https://www.prijemneveci.sk/drevena-zubna-kefka-curanatura-bamboo

Zubná krieda:

https://eshop.vegana.sk/?id=3006

Látkové odličovacie tampóny:

Svoje som kúpila v našom bezobalovom obchode, značku si však bohužiaľ nespomeniem. Tieto sú podľa mňa, ale veľmi podobné.

https://littleones.sk/product/opakovane-pouzitelne-exfoliacne-odlicovacie-tampony/

Morská hubka na tvár:

https://www.zemito.sk/lufy-a-prirodne-hubky/prirodna-morska-huba-bielena--mini-3-5-cm/?gclid=Cj0KCQjw-_j1BRDkARIsAJcfmTHsDYZXrT2K3GGReM4q6Y6mGZ563nZcU8yFPAOfImG-OVA6j0BNtvYaAuyzEALw_wcB

Menštruačný pohárik:

https://www.ecco-verde.sk/menstruacny-kalisok-firmy-organicup/menstruacny-kalisok-2?sai=34494&gclid=Cj0KCQjw-_j1BRDkARIsAJcfmTGvx87PKp_gc4DE-z6GsshAc44P28RBgefdikyZHygm9CuZvUz27fIaAt5gEALw_wcB

Látkové kapesníky:

https://www.zemito.sk/vreckovky-a-cistiace-obrusky/hebucke-vreckovky-z-biobavlneneho-satenu-damske---mix--28--28-cm--6-ks-tv/

Kompostovateľné tyčinky do uší:

https://www.bioterra.sk/biokozmetika/vatove-tycinky-do-usi-hydrophil/?variantId=15149&gclid=Cj0KCQjw-_j1BRDkARIsAJcfmTEpB-cSlJ1vevz5FDuk63Vz81snK8rGy8_ZL5LinPeZtR3E-_rBt64aAhw6EALw_wcB


Comments


bottom of page